Rīgas biroju tirgus atmostas pēc ieilguša ziemas miega

Rīgas biroju tirgus atmostas pēc ieilguša ziemas miega

Rīgas biroju tirgū jūtama paaugstināta aktivitāte – 2020. gadā piedāvāti 85 tūkstoši kvadrātmetru jaunu biroja telpu, savukārt investīciju darījumu tirgus ir aktīvākais pēdējo 3 gadu laikā, teikts starptautiskās nekustamā īpašuma konsultāciju kompānijas “Newsec” sagatavotajā 2020. gada II pusgada Rīgas biroju tirgus apskatā “Riga Office Outlook”.

Otrajā pusgadā Rīgas biroju tirgu iekustināja divi lieli banku darījumi: “Citadele”, cenšoties koncentrēties uz savu pamatdarbību, pārdeva centrālo biroju investīciju pārvaldības kompānijai “Lords LB Asset Management”. Tāpat nomainījās arī “SEB” bankas galvenās mītnes investors – par to kļuva “Grinvest” fonds, kas investē atjaunojamajos enerģijas avotos un NĪ. Pie lielākajiem darījumiem var pieskaitīt arī “AirBaltic” galvenās mītnes, kuras platība sasniedz 6,5 tūkst. kvadrātmetru, pārdošanu “EfTEN Capital” fondam.

“Šie investīciju darījumi ir laba zīme, kas parāda, ka ilgi snaudošais Rīgas biroju tirgus atmostas. Tomēr, lai darījumi attīstītos tālāk, nepieciešams jaunu A klases biroju piedāvājuma pieaugums. Šo robu tirgū jau kādu laiku cenšas aizpildīt Lietuvas attīstītāji, kas Rīgā plāno un uzsāk būvēt investoriem pievilcīgus objektus,” atzīmē Inita Nitišas, “Newsec” ekonomiste Latvijā.

Rīgā “Hanner” attīsta daudzdzīvokļu un biroju kvartālu “Jaunā Teika”, “Lords LB Asset Management” attīsta “Preses Nama” kvartālu, “Galio Group” – darījumu centru “Daugavgrīva”, “Capitalica Asset Management” – biroju kompleksu “Verde”, bet “Urban Inventors” gatavojas veidot augsto tehnoloģiju pilsētiņu.

Pēc eksperta domām, Rīgā modernās biroju ēkas agrāk tika būvētas vienam nomniekam, piemēram, bankai, bet līdz ar jaunu investoru ienākšanu Latvijas galvaspilsētā tiks piedāvāti objekti, kuros aicinās iekārtoties vairāk nekā vienam nomniekam.

Starp lielākajiem 2020. gada jaunajiem biroju projektiem minami “Z-Towers” un “Origo One” darījumu centri, kas nomniekiem piedāvā attiecīgi 25 tūkst. kvadrātmetru un 11,5 tūkst. kvadrātmetru lielas A klases biroju telpas. 2020. gadā brīvo biroju skaits strauji palielinājās, taču gada beigās brīvo biroju platība A klasē samazinājās un B klasē nedaudz palielinājās. Brīvo biroju skaits gada beigās sasniedza 15,8 procentus. Viss moderno biroju telpu tirgus 2020. gada beigās veidoja ap 756 tūkst. kvadrātmetru platību.

2020. gadā jaunas biroju platības netiks piedāvātas, savukārt 2022. gadā prognozējams piedāvājuma pieaugums – vairāk nekā 128 tūkst. kvadrātmetru platību piedāvās jaunie biroju projekti, kas cits pēc cita tiks pabeigti, piemēram, “Verde”, “ELEMENTAL”, “Office Building Complex” un “Salas Biroji”. Piedāvājums pieaugs nedaudz lēnāk, kā cerēts, jo daļa projektu ir pārcelti uz 2023. gadu.

Centrālais darījumu rajons Rīgā vēl tikai veidojas

“Rīgas biroju tirgus atšķiras no Viļņas vai Tallinas ar to, ka darījumu centri ir izkliedēti dažādās Rīgas vietās, bet pilsētas centrā pietrūkst augstas kvalitātes biroju telpu, kuras piedāvātu vairāk nekā 10 tūkst. kvadrātmetru platību. Uz to reaģējot, attīstītāji gatavojas būvēt darījumu centrus pilsētas sirdī, tāpēc plānots, ka tuvākajā laikā Skanstes ielas teritorija kļūs par centra darījumu rajonu,” apgalvo I. Nitiša.

Speciālists norāda, ka 2020. gada otrajā pusē ir uzsākta divu nozīmīgu projektu – “Preses Nama Kvartāla” un “Verde” – celtniecība. Otrais no tiem līdz 2023. gadam papildinās Skanstes ielas teritoriju ar 30 tūkst. kvadrātmetru plašām modernu biroju telpām.

Pēc “Preses Nama Kvartāla” attīstītāja un “Lords LB Special Fund V” fonda vadītāja Ģiedra Bernota vārdiem, bijušā Rīgas Preses nama teritorijā tiks uzcelts moderns darījumu kvartāls ar īpašām biroju ēkām.

“Šis gandrīz sešus hektārus lielais projekts ir īpašs ar to, ka ir viens no modernākajiem un ekoloģiskākajiem Rīgas darījumu kvartāliem. Līdz ar BREEAM Excellent standartiem atbilstošām biroju ēkām projektā esam paredzējuši arī plašas zaļās un brīvā laika zonas, infrastruktūra būs īpaši pielāgota gājējiem un riteņbraucējiem. Celtniecības procesā ir daudzfunkcionāls centrs ar tirdzniecības pakalpojumiem, ēdināšanas telpām, zaļajām terasēm,

Baltijas valstīs pirmo uz jumta ierīkoto futbola laukumu – visi šie elementi nodrošinās iespēju birojos strādājošajiem darbiniekiem atgūt spēkus un atpūsties zaļajās zonās, kā arī izmantot pamata pakalpojumus vienas minūtes attālumā no sava biroja durvīm. Mūsu mērķis – izveidot centrālu pilsētas rajonu, kurš būtu kā magnēts visiem Rīgas iedzīvotājiem gan darba dienās, gan vakaros un brīvdienās,” stāsta Ģiedrus Bernots, “Lords LB Special Fund V” fonda vadītājs.

Pieaugošs modernu biroju platības piedāvājums piesaista ārvalstu uzņēmumu interesi

Pieaugot modernu biroju platības piedāvājumam, ārvalstu uzņēmumi aizvien biežāk vērš skatienu Rīgas virzienā, jo šeit biroju cenas ir pievilcīgākas nekā Rietumeiropā. Piemēram, vidējās A klases biroju telpu nomas cenas Rīgā sasniedz 14–16 EUR. Vienlaikus no centra tālāk esošo B klases biroju nomas cenas sākas no 9 EUR. Tāpat ārzemju uzņēmumus Rīgā interesē plašais kvalificētu IT speciālistu loks.

Pagājušajā gadā divi lieli ārvalstu uzņēmumi atvēra birojus Rīgā – aviokompānija “Norwegian” izveidoja starptautisku pakalpojumu centru, bet Šveices telekomunikāciju sabiedrība “Swisscom” atvēra Eiropā otro “DevOps” programmatūras izstrādes un IT pakalpojumu centru.